TERHESGONDOZÁS, SZÜLÉS

I. TERHESGONDOZÁS

NŐGYÓGYÁSZ 
Az, hogy magánorvoshoz mész-e, vagy a kerületi Rendelőintézetbe, a Te döntésed. Gyakorlatilag már ekkor meg kell hoznod egy olyan döntést, ami végig kísér majd a 9 hónapon keresztül. Sok szempontot kell figyelembe venni:
  • családi kassza - mi mindenre kell majd költenetek (vagy inkább mire költenél)
  • jársz-e magánorvoshoz rendszeresen, aki vállal is szülés
  • hol szeretnél szülni (mi a Szent Imre Kórházban, így a továbbiakban az itteni rendszert fogom ismertetni)
Mivel a XI. kerületben lakunk, így terhesgondozásra bejárok az Újbudai Egészségcentrumba, ahol Dr. Horváth Ferenc az orvosom. Bár az első találkozásom csalódás volt vele (erről a blogban olvashatsz), miután túl tettem magam rajta és rájöttem, hogy Ő tényleg a protokoll szerint járt el akkor, maximálisan elégedett lettem vele. Nagyon kedves, figyelmes orvos. Szülést egyébként már nem vállal, tehát ha azt szeretnéd, hogy az az orvos kísérje figyelemmel végig a várandóságod, akinél szülni szeretnél, akkor Őt nem érdemes választanod (amennyiben XI. kerületi lakos vagy). Mindebből kiderül, hogy én nem választottam orvost a szüléshez. Párommal úgy gondoltuk, hogy így is minden vizsgálatban részem lesz és a szülőszobán sem az orvos lesz az, aki a leginkább részt vesz majd a szülésben. Kivéve persze, ha műtétre kerül a sor, de úgy gondoljuk, hogy az ügyeletes orvos talán inkább topon lesz majd, mint a hullafáradt, álmából keltett felkért orvosom (aki simán lehet, hogy nyaral-telel a szülés időpontjában).

HÁZIORVOS 
Akár csak a nőgyógyászt, a háziorvost is fel kell keresni. Elvileg ő végzi el a belgyógyászati vizsgálatokat (nekem kb. a vérnyomásomat nézte meg), de bejegyzéseire, illetve a bélyegzőjére szükség van a terheskönyvben. 

VÉDŐNŐ
Területi védőnő van, elvileg nincs választási lehetőség. Ő adja ki a terheskönyvet is. Nekem nagy mázlim van, mert egy fiatal, lelkes és nagyon körültekintő védőnőhöz kerültem. Szamosi Zorának hívják és a Vahot utcai rendelőben dolgozik (itt van a háziorvosunk is). Kb. 6 hetente kell hozzá menni, ilyenkor leméri a pocak körfogatát és a testsúlyt (a kettő arányából kiderülhet, hogy arányosan hízol-e). Vizeletből nézi, hogy a cukrod, PH értéked stb. rendben van-e, illetve később már a magzati szívhangot is meghallgatja. Bármikor felhívhatom, mindig készséggel segít. A védőnő a gyermeked 6 éves koráig "áll szolgálatban", tehát ez idő alatt bármikor fordulhatsz hozzá, sőt, a baba születése után is kötelező látogatni őt.


II. SZÜLÉS

SZÜLÉSZNŐ
Akárcsak az orvosválasztás, a szülésznő választása is tetszőleges. Mi úgy döntöttünk, hogy mindenképpen szeretnénk. Ő biztosan végig bent van a szülés alatt és hivatásából adódóan is a legnagyobb részt veszi ki a folyamatból. Így tehát az nem volt kérdés, hogy olyan szülésznő legyen bent nálunk, akit mi szeretnénk, akivel találkoztunk és beszélgettünk korábban. Lehet, hogy csak abban az X órában lesz velünk, de az lesz a legmeghatározóbb néhány óra az életünkben (ekkor vagyunk a leginkább kiszolgáltatottak). A szülésznőt érdemes a 30. hét környékén felhívni és időpontot egyeztetni. A találkozáskor végig vezet a szülészeten - nekünk ehhez sajnos nem volt szerencsénk az influenza-járvány miatt :( - és beszélgettek majd. Elmondja, mire számíthatsz összességében (erről lentebb olvashatsz majd). Mi Kecskemétiné Verát választottuk. A találkozásunkkor nagyon szimpatikus volt, a szüléssel kapcsolatos információk átadása maximális. Azt, hogy elégedettek voltunk-e vele, még nem tudom - mivel még a szülés előtt vagyok -, de mindenképpen meg fogom majd írni.

CSECSEMŐS NŐVÉR
Választása szintén tetszőleges. Még nem tudtam, hogy orvost és szülésznőt választok-e, de abban már az első pillanatban biztos voltam, hogy csecsemőst igen. Sógornőm a Péterffyben szült, semmilyen segítséget nem kapott az első szoptatáskor. Amikor odamentem egy nővérhez, hogy segítsen, azt a választ kaptam, hogy meg kell tanulnia a babának. Mire mondtam neki, hogy ez igaz, de a mamának is, és ő már tud beszélni és kérdezni, tehát el tudja neki mondani, hogy mire figyeljen... Szóval egy ilyen szitut mindenképpen szeretnék elkerülni. Szerencsémre egyik kolléganőm anyukája pont a Szent Imrében csecsemős, így nem volt kérdés, hogy hozzá forduljak. Tamitsné Orsolyának hívják és már most 100%-os bizalmamat élvezi. Vele is találkozni szükséges a 30. hét környékén. Elmondja, hogy mit kell bevinni a babának (Bepanthen popsikrémet javasolt és hazavivős rucit). Mivel mi kislányt várunk, kérdeztem, hogy a fülbevalót is beteszi-e és mondta, hogy természetesen. Bár ebben a kórházban nincs babalátogatás - tehát a szülészetre nem jöhet be senki (még Apuka sem), csak a váróban lehet találkozni az Anyukával, illetve egy üvegajtón keresztül lehet megnézni a kisbabát -, a csecsemős nővér nagy segítő lehet. Becsempészi majd Apukát a fürdetésekre, így legalább 1-2 órát el lehet majd tölteni együtt az újdonsült családnak. Tudom, hogy ez elsőre ijesztően hangzik (hogy a rokonság nem láthatja a kisbabát), de ha jobban belegondolunk, akkor nem is olyan nagy baj ez. Az a pár nap kritikus is lehet és fontos, hogy az újszülött biztonságban legyen. 

És akkor az infó a szülés menetéről, amiről tapasztalatom még nincs, így elsőre csak a szülésznőtől kapott információkat osztom meg.

A szülés megindulásának 2 tünete és a teendők
1. elfolyik a magzatvíz
  • ha zöld színű, azonnal hívni kell a szülésznőt
  • ha tiszta, akkor 6 órán belül kell bemenni a kórházba
  • úgy jön, mint a menszesz, egy órán belül 5x - 6x ürül
  • különbséget a hüvelynyák és a magzatvíz között úgy lehet tenni, hogy ha letusolsz és tiszta bugyit veszel fel, ha az átázik, akkor magzatvíz

2. fájások
  • keményedés után azt érezni, hogy a has lefelé préselődik (hasonlít a menszesz görcshöz)
  • rendszeressé válik, 20-15-10-8-5 percesek lesznek, ugyanakkor a fájások hossza rövidről hosszúra nyúlik
  • enyhítéséhez segítség a meleg fürdő: ha lecsökken a fájdalom, akkor van még idő, ha nem, vagy jobban fáj, illetve ha
  • már kb. 1 órája 5 percesek a fájások, akkor kell bemenni a kórházba

Ha a kettő együtt történik, az a legjobb! :-)

Vajúdás
látens szakasz: > 5 perc
aktív szakasz: < 5 perc
tágulási szakasz: óránként kb. 2 cm és 10 cm-ig jó lenne tágulni, ez a fájás alatt történik
kitolási szakasz: a praktikus, jóleső pozíciók segíthetnek (ülve, állva, fekve, stb.)
gátvédelem: mivel a kitolási szakaszban erős a nyomáskényszer, nagyon kell figyelni arra, amit a szülésznő mond és szót kell neki fogadni. Kerülik a gátmetszést, olajat és gátmasszázst alkalmaznak. 
fájdalomcsillapítás: nospa (inkább lazít, a fájdalmat kevésbé csökkenti); nubain (kábító hatású, rossz hatással van a babára így nem javasolt); epidurális érzéstelenítés (személyi és szakmai feltétel kell hozzá, ad-hoc döntik el, hogy szükséges-e) ergo fájdalomcsillapítás igazából nem nagyon van :-(

Amit mindenképpen magaddal kell vinni:
  • Apának kell majd 'apás szülés szett' (gyógyszertárban, gyógyászati segédeszköz boltban kapható), illetve vinni kell neki papucsot. Ezt a ruhát meg is kell tartani, mert majd a fürdetésekre fel kell vennie.
  • Anyának Tenna betét és eldobható bugyik, illetve ami a kényelméhez kell a kórházban (tisztálkodási szerek, zokni, hálóing, köntös, stb.)
  • a szülés- és a kórházi tartózkodás alatt is kell folyadékpótlás és érdemes valami rágcsát is bevinni

A szüléssel kapcsolatos információim tehát közvetettek. Ha túl leszünk rajta, megírom a személyes tapasztalataimat is. Kíváncsi vagyok, hogy mennyire fog hasonlítani vagy eltérni a fentiektől. És persze, ha Neked már van tapasztalatod és megosztanád velünk, bátran tedd meg!

............................................................
Végül sajnos mind a vajúdáshoz (9 órán keresztül), mind pedig a császáros szüléshez volt szerencsém. Az "élményt" egy külön bejegyzésben írtam meg, amiről itt olvashatsz: Születéstörténet.